O mnie

Rafal Turkowiak
Rafał Turkowiak
 urodził się w 1966 roku w Gołanicach koło Leszna Wielkopolskiego, w rodzinie rzemieślniczej. Swoją pasję budowniczego instrumentów i lutnika zawdzięcza ojcu stolarzowi i dziadkowi kołodziejowi, którzy zaszczepili w nim miłość do obróbki drewna.

Jako piętnastolatek w pół roku ukończył 3-letnią podstawową szkołę muzyczną w klasie gitary klasycznej. Dwa lata później, zainspirowany demontażem starego instrumentu, zbudował swoją pierwszą gitarę klasyczną z innowacyjnym jak na owe czasy otworem rezonansowym i oryginalną płytą wierzchnią z tzw. ubelkowaniem zawieszonym w powietrzu. (zdjęcie poniżej)

Rysunek techniczny płyty wierzchniej z 1983 r.

Udane próby gry na tym pięknym instrumencie pogłębiały miłość Rafała Turkowiaka do gitary. W 1983 roku na ogólnopolskim “Turnieju Młodych Talentów” w Poznaniu zaśpiewał przy akompaniamencie swojej gitary i zakwalifikował się do półfinału, a jury turnieju: Aleksander Maliszewski, kompozytor i dyrygent, oraz piosenkarka Urszula Sipińska okrzyknęli go “polskim McCartneyem”.

Blisko dwudziestoletni okres badań i poszukiwań w dziedzinie budowy gitar i optymalizacji brzmienia gitary klasycznej zaowocował udanym technicznym rozwiązaniem płyty rezonansowej. Ta nietradycyjna konstrukcja z niekonwencjonalnym rezonatorem typu “WAVE” stawia Rafała Turkowiaka w gronie najlepszych mistrzów lutnictwa. Konstrukcję tę wykorzystuje się w koncertowych gitarach klasycznych, flamenco i akustycznych.

Jest również twórcą pierwszej na świecie gitary klasycznej i flamenco z tubą rezonansową wewnątrz szyjki, a także mostka z otworami przelotowymi w gitarze akustycznej.

Dzięki szlachetnym i selektywnym dźwiękom to lutnicze dzieło sztuki nosi miano “the Queen of Guitars”.

Gra na oryginalnych instrumentach, które wyszły spod zręcznych dłoni artysty lutnika Rafała Turkowiaka, może sprawić radość muzykom.

Rafał Turkowiak jest członkiem Stowarzyszenia Amerykańskich Lutników “Guild of American Luthiers” od 2007 roku (zdjecie poniżej).

Certyfikat przynależności do gildii amerykańskich lutników od 2007 r.