Rafał Turkowiak urodził się w 1966 roku w Gołanicach koło Leszna Wielkopolskiego, w rodzinie rzemieślniczej. Swoją pasję budowniczego instrumentów i lutnika zawdzięcza ojcu stolarzowi i dziadkowi kołodziejowi, którzy zaszczepili w nim miłość do obróbki drewna.
Jako piętnastolatek w pół roku ukończył 3-letnią podstawową szkołę muzyczną w klasie gitary klasycznej. Dwa lata później, zainspirowany demontażem starego instrumentu, zbudował swoją pierwszą gitarę klasyczną z innowacyjnym jak na owe czasy otworem rezonansowym i oryginalną płytą wierzchnią z tzw. ubelkowaniem zawieszonym w powietrzu. (zdjęcie poniżej)
Udane próby gry na tym pięknym instrumencie pogłębiały miłość Rafała Turkowiaka do gitary. W 1983 roku na ogólnopolskim „Turnieju Młodych Talentów” w Poznaniu zaśpiewał przy akompaniamencie swojej gitary i zakwalifikował się do półfinału, a jury turnieju: Aleksander Maliszewski, kompozytor i dyrygent, oraz piosenkarka Urszula Sipińska okrzyknęli go „polskim McCartneyem”.
Blisko czterdziestoletni okres badań i poszukiwań w dziedzinie budowy gitar i optymalizacji brzmienia gitary klasycznej zaowocował udanym technicznym rozwiązaniem płyty rezonansowej. Ta nietradycyjna konstrukcja z niekonwencjonalnym rezonatorem typu „WAVE” stawia Rafała Turkowiaka w gronie najlepszych mistrzów lutnictwa. Konstrukcję tę wykorzystuje się w koncertowych gitarach klasycznych, flamenco i akustycznych.
Jest również twórcą pierwszych na świecie gitar z tubą rezonansową wewnątrz szyjki, a także mostka z otworami przelotowymi w gitarze akustycznej.
Dzięki szlachetnym i selektywnym dźwiękom to lutnicze dzieło sztuki nosi miano „the Queen of Guitars”.
Rafał Turkowiak jest członkiem Stowarzyszenia Amerykańskich Lutników „Guild of American Luthiers” od 2007 roku (zdjecie poniżej).